Geneza terapii poznawczo-behawioralnej
Do dziś wielu ludzi myśląc „psychoterapia” ma w głowie wizję leżenia na kozetce, czy wieloletnich i intensywnych spotkań z terapeutą.
O ile było to typowe dla psychoanalizy, terapeuci poznawczo-behawioralni byli od początku całkowitymi przeciwnikami takich metod pracy.
Twórca terapii poznawczo-behawioralnej Aaron T. Beck zauważył, że w wypowiedziach jego pacjentów pojawiają się powtarzające się wątki i że bezpośrednia modyfikacja tych przekonań okazuje się skuteczniejsza w leczeniu depresji niż oferowane po omacku interpretacje danych treści lub szukanie przyczyn w podświadomości.
Cognitive–Behavioral Therapy (CBT)
Psychoterapia poznawczo–behawioralna (cognitive–behavioral therapy – CBT), jest jedną z form psychoterapii, stosowaną i cieszącą się rosnącą popularnością na całym świecie.
Jej ogromnym plusem jest potwierdzona licznymi badaniami skuteczność, przy wielokrotnie krótszym czasie, po którym pacjent dostrzega pozytywne jej skutki.
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT)jest krótkoterminową formą leczenia nakierowaną najczęściej na rozwiązywanie konkretnych problemów.
CBT kładzie nacisk na związek między przekonaniami, myślami i uczuciami a zachowaniami, które im towarzyszą i pokazuje jak sposób postrzegania wpływa na wybór sposobu reagowania.
Innymi słowy, to proces myślenia danej osoby kształtuje jej zachowania i działania, a także wpływa na emocjonalne samopoczucie.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT) może być tak samo skuteczna jak medycyna w leczeniu niektórych problemów zdrowia psychicznego, ale może nie być skuteczna lub odpowiednia dla wszystkich.
Zalety terapii CBT
- Może być pomocna w przypadkach, gdy sam lek nie zadziałał,
- Można ją ukończyć w stosunkowo krótkim czasie w porównaniu z innymi terapiami,
- Można go dostarczać w różnych formatach, w tym w grupach, poradnikach i aplikacjach,
- Uczy użytecznych i praktycznych strategii, które można zastosować w życiu codziennym, nawet po zakończeniu leczenia.
O czym warto wiedzieć zanim wybierzesz tą formę terapii:
- Wymaga Twojej chęci zmiany i Twojego zaangażowania się w proces, aby jak najlepiej go wykorzystać – terapeuta może Ci pomóc i doradzić, ale to będzie Twoja praca i Twoje wyniki,
- Uczestnictwo w regularnych sesjach terapii (zazwyczaj raz/tydz.) i wykonywanie dodatkowej pracy między sesjami może zająć dużo czasu i będzie Cię konfrontować z tym co trudne, na Twojej drodze do lepszego samopoczucia,
- Praca wiąże się z konfrontacją z trudnymi emocjami, doświadczeniami, co początkowo może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia,
- Koncentruje się na zdolności osoby do zmiany siebie (jej myśli, uczuć i zachowań), a nie zmiany jej otoczenia.
Certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej PTTPB

2 lipca 2007 roku PTTPB, na wniosek Dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych Ministerstwa Zdrowia, uzyskało pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM), potwierdzającą, że podejście poznawczo-behawioralne, jest metodą pracy psychoterapeutycznej o udowodnionej naukowo skuteczności.
W przedstawionej przez AOTM opinii potwierdzono, skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej w odniesieniu do szerokiego spektrum zaburzeń psychicznych osób dorosłych , dzieci i młodzieży.
Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej zrzesza największą liczbę psychoterapeutów pracujących w Polsce w podejściu poznawczo-behawioralnym.
Od początku swojej działalności było odpowiedzialne za wprowadzanie standardów kształcenia w tym podejściu i dbałość o jego wysoką jakość.
Najbardziej znani specjaliści - dydaktycy terapii poznawczo-behawioralnej, są członkami PTTPB.
Certyfikat PTTPB potwierdza uzyskanie państwowych uprawnień do wykonywania usług psychoterapeutycznych
Wynika to z:- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień Dz.U. z 2013 r. poz. 1386,
- Zarządzenia nr 41/2018/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 23 maja 2018 r., zawierająca definicję psychoterapeuty, a także wymagań względem osoby ubiegającej się o otrzymanie certyfikatu psychoterapeuty.
Certyfikat PTTPB przyznawany jest na okres 5 lat i wymaga odnawiania.
Lista licencjonowanych terapeutów PTTPBKopciuch Agnieszka
